İzmir Tasbit

tasbit_izmir

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİ BİLİNÇLENDİRİLDİ

TÜRKİYE ŞOFÖRLER VE OTOMOBİLCİLER FEDERASYONU YÖNETİM KURULU ÜYESİ CEM SERT:  “ÇOCUK BİZE DİKKAT ETMEK ZORUNDA DEĞİL, BİZ ÇOCUĞA DİKKAT ETMELİYİZ”

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Hizmetleri Başkanlığı ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF), “Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi” konulu toplantı düzenledi.tasbit_izmir1

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, “Biz burada, samimi söylüyorum ki hepimiz aile gibiyiz. Ne sorunumuz olduysa birlikte hareket ediyoruz. Burada kimin ne sorunu olduysa çözmeye hazırız. Şoförlerimizin belli başlı sorunları vardır. Biz bu sorunları çözmek istiyoruz. Bunun için de odamızın haklı talepleri vardır. Hiçbir talep haksız olmaz. Bu nedenle de biz bu haklı taleplerimizi istiyoruz” dedi. Anık, "Sabahın bu saatinde aracının kapısını kilitleyip buraya gelen şoför arkadaşlarımı canı gönülden kutluyorum. Hepinize teşekkür ederim” diyerek tamamladı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Cem Sert, TŞOF’nun kuruluşundan günümüze kadar olan faaliyetlerini anlatırken Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi Toplantısı’nın neden yapıldığını anlattı. Cem Sert, “Şoförün trafik güvenliği konusunda eğitimli ve bilinçli olması, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı kalabilmesi, trafik güvenliğini de doğrudan etkileyebilecek bir durumdur. Şoför esnafı, ekonomisinde çok önemli bir yere sahiptir. Şehir içi, şehirler arası, uluslar arası yük ve yolcu taşımacılığında, öğrenci ve işçi servis araçlarının kullanımında çalışan şoförlerin oranı yüzde 80’dir. Yüzde 20’si ise mal sahipleridir. Bu nedenledir ki, şoförün meslek eğitimi ve meslek standartlarının belirlenmesi çok önemlidir.” dedi. Şoförlerin sıkıntılarını da toplantı gündemine taşıyan Cem Sert “ Federasyonumuzun kuruluşundan bu yana geçen zaman içerisinde, karayollarında yapılan iyileştirmeler, teknolojinin gelişmesine paralel olarak kullanılan araçların değişmesi ve son yıllarda duble yol yapımına ağırlık verilmesi, vatandaşlarımıza hizmetin daha hızlı, daha ekonomik ve daha konforlu ulaşmasında önemli gelişmelerdir. En önemlisi de trafik güvenliğinin daha etkin olarak sağlanması ve karayolunda meydana gelen kazaların önlenmesi için yapılan çalışmaların daha bilinçli ve teknolojik yöntemlerle sürdürülmesidir. Ancak bütün bu olumlu gelişmelerin yanında, taşımacı esnafı aynı ölçüde büyüyememiş, iş hacminin küçülmesi, akaryakıta yapılan zamlar, vergi yükü altında boğuşan esnafın büyük firmalarla rekabet etmesini engellemiştir. Bu sebeple öncelikle Şoför ve nakliyeci esnafımızın, kazanılmış hakların korunması için gerekli çalışmalar yapılmakta olup, bu konuda ilgili bakanlık ve birimlerle irtibatımız devam etmektedir” dedi.

tasbit_izmir5Katılımın yoğun olduğu toplantıda söz alan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal, “Ben buraya gelirken konuşma metni hazırlamıştım. Ancak ayakta olan arkadaşlarımızın yorulmaması için konuşma metnini kullanmadan konuşacağım” dedi. Türkiye’deki araç sürücü sayısına dikkat çeken Çankal, Emniyet Genel Müdürlüğü olarak yapılan şoförlerin bilinçlendirilmesi ve mevcut alt ve üst yapının geliştirilmesi konusunda yoğun çalışma içerisinde bulunduklarını ifade etti. Türkiye’de her geçen yıl trafik kazalarının azaldığına dikkat çeken Mustafa Çankal, yine de kurallara uyulması konusunda Avrupa ülkelerindeki sistemi yakalamadığımızı söyledi. Çankal, “Bizde bir kaza olduğunda olay yerine bütün vatandaşlarımız hemen koşar yardım eder. Hemen herkes yaralıyı hastaneye götürmek ister. Bir saygı vardır. Ancak bu olaylar meydana gelmeden önce önlemimizi alsak bunlara gerek kalmayacaktır. Avrupa’da yaya yola adımını attığı anda trafik durur. Bir çocuk yola çıktığı zaman insanlar korkar ve yavaşlar. Çünkü trafikte çocuk her zaman haklıdır. Çocuğa trafikte ayrı bir dikkat verilmesi gerekir. Yol kenarında bir çocuk gördüğümüze yavaşlamalıyız. “ O çocuk nereden çıktı?” dememeliyiz. Çocuk bize dikkat etmek zorunda değil. Biz çocuğa dikkat etmeliyiz. Bu nedenle trafik kurallarına önem göstermeliyiz bilinçli olmalıyız” dedi.

Konuşmaların ardından İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Erdoğan ve Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çankal, “Örnek Şoför ve Örnek Trafik Polisi” olarak belirlenen kişilere hediye ve plaketlerini verdi.

tasbit_izmir7