Balıkesir Tasbit

tasbit_balikesir1

"Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi" Toplantısı

 

EGM Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Avan: "Dünya genelinde her yıl trafik kazalarında 1 milyon 250 binden fazla insan, hayatını kaybediyor, 50 milyondan fazla insan da yaralanıyor veya sakat kalıyor"

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, dünya genelinde her yıl trafik kazalarında 1 milyon 250 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 50 milyonu aşkın insanın da yaralandığını veya sakat kaldığını söyledi.

Avan, EGM ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Odası Salonu'nda düzenlenen "Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi ve Bilinçlendirilmesi" toplantısında, dünyada taşımacılığın büyük bölümünün karayoluyla yapıldığını belirtti.

Kara yollarındaki trafik kazalarının, dünya genelinde ölüm, yaralanma ve sakat kalmaların en büyük sebepleri arasındatasbit_balikesir gösterildiğini ifade eden Avan, "Dünya genelinde her yıl trafik kazalarında 1 milyon 250 binden fazla insan, hayatını kaybediyor, 50 milyondan fazla insan da yaralanıyor veya sakat kalıyor. Bu kazaların, yüzde 30'u kalkınmış, geri kalanı da kalkınmakta olan ülkelerde meydana geliyor" diye konuştu.

Avan, Türkiye'de geçen yıl meydana gelen trafik kazalarında 3 bin 835 kişinin olay yerinde hayatını kaybettiğini, yaklaşık 237 bin kişinin de yaralandığını veya sakat kaldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Son yıllarda ölümlü trafik kazalarında ve ölümlerde azalma meydana gelmişse de dünyada ve ülkemizde halen önemli kayıplar verdiğimiz bir alan olma özelliğini korumaktadır. BM, 2011'den başlamak üzere 2020 yılına kadar dünya genelindeki tüm ölüm ve yaralanmaların yüzde 50 azaltılması için çalışılması yönünde karan almış ve bunu üye ülkelere göndermiştir. Bu kapsamda, ülkemizde de bir eylem planı hazırlanmış; bu plan, 30 Mayıs 2012'de Sayın Başbakanımızın başkanlığında toplanan Karayolu Güvenliği Yüksek Kurulu'nda ele alınmıştır. Trafik kazalarını tamamen önlemek imkansızdır ancak azaltmak mümkündür."

-TŞOF Başkanı Apaydın-

TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ise yol ve trafik güvenliği konusunda şoför esnafını bilgilendirmek ve bilinçlendirmeyi, dolayısıyla trafik kazalarını önlemeyi hedeflediklerini belirterek, bu amaçla yıllar itibarıyla düzenlenen hizmet içi eğitim kursları, seminerler, sempozyumlar, kongreler ve hazırlanan basılı eğitim materyalleriyle, esnafın mesleki eğitimine önem verildiğini bildirdi.

Bu kapsamda, 2008'de EGM ile "Trafik Güvenliğinde Şoförlük Mesleği ve Eğitimi" sempozyumu düzenlendiğini anlatan Apaydın, şunları söyledi:

"Bu eğitim faaliyetlerimize yeni bir boyut kazandırarak, şoför ve nakliyeci esnafımızı trafik güvenliği konusunda bilinçlendirmek, bilgilerini tazelemek amacıyla, 2011 yılında ticari araç şoförlerinin en çok kazaya karıştıkları iller başta olmak üzere muhtelif illerde toplantılar düzenlenmesi, bu toplantılarda şoförlere trafik güvenliği, mesleki sağlık konularında seminerler verilmesi amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ile 'Ticari Araç Şoförlerinin Bilgilendirilmesi' toplantılarının yapılmasına karar verilmiştir. 2011'de başladığımız toplantılara bu yıl da devam ediyoruz. Trafik sorunu, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan yaşamını tehdit eden en önemli sorunların başında gelmektedir. Trafik sorunu, Dünya Sağlık Örgütü tarafından insanlığı tehdit eden küresel halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Ve ne yazık ki, trafik kazaları her geçen gün toplumun her kesimini etkileyen bir problem olmaya devam etmektedir."

Şoförün trafik güvenliği konusunda eğitimli ve bilinçli olmasının, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı kalabilmesinin, trafik güvenliğini doğrudan etkileyecek bir durum olduğunu dile getiren Apaydın, "Şoför esnafı, ülkemiz ekonomisinde çok önemli birtasbit_balikesir4 yere sahiptir. Şehiriçi, şehirlerarası, uluslararası yük ve yolcu taşımasında, öğrenci ve işçi servis araçlarının kullanımında çalışan şoförlerin oranı yüzde 80'dir. Yüzde 20'si ise mal sahipleridir. Bu nedenledir ki şoförün meslek eğitimi ve meslek standartlarının belirlenmesi çok önemlidir" dedi.

Konuşmaların ardından Apaydın ve Avan ile İl Emniyet Müdürü Ömer Aydın, başarılı şoförlere, trafik polislerine plaket verdi.

Salondaki törenin bitmesinden sonra Balıkesir Şoförler ve Otomobilciler Odası bahçesinde motosiklet sürücülerine, kask dağıtıldı. Motosikletliler, kasklarını takarak polislerle şehir turu yaptı.