Denizli Tasbit

TİCARİ ARAÇ SÜRÜCÜLERİ BİLGİLENDİRİLME TOPLANTISI YAPILDI

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) koordinesinde Karayolu Trafik Güvenliği kapsamında düzenlenen Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi Toplantısı yapıldı.

Tasbit Toplantı Resimleri için Tıklayınız.....

Kelleci Kardeşler Restoran'da düzenlenen toplantıya, Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, İl Emniyet Müdürü Atilla Çınar, Esnaf ve Sanatkarlar Başkanı Musa Çelikkol ile ticari araç sürücüleri ve davetliler katıldı. Toplantıda konuşan TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, yol ve trafik güvenliği konusunda şoför esnafını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, trafik kazalarını önlemek ve hizmet kalitesinin arttırılarak kamu güvenini kazanmak için bu toplantıları düzenlediklerini söyledi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan da, trafik kazalarının ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada önemli sorunların başında geldiğini, bu kazaların yüzde 30'unun kalkınmış ülkelerde yüzde 70'inin ise kalkınmakta olan ülkelerde meydana geldiğini söyledi.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise, son 10 yıl içerisinde Türkiye'de trafik ve ulaşım hizmetleriyle ilgili devrim niteliğinde çalışmalar yapıldığını söyleyerek, "Hükümetimiz göreve gelir gelmez acil eylem planı olarak koyduğu 20 bin kilometre bölünmüş yol çalışması yapıldı.

Geçen yıl başlanan bu toplantıların ilk etapta 19 ilde uygulanacağını, verimli sonuç alınması durumunda tüm Türkiye'de yapacaklarını sözlerine ekleyen Apaydın, şoförlerin trafik güvenliği konusunda bilinçli olmaları için federasyon olarak ellerinden geleni yapmaya devam edeceklerini ifade etti.

Ticari araçların çalışmalarına ilişkin Avrupa'da da bulunmayan çok özel standartlar getirildi. Eski araçlar hurdaya gönderildi. Ayrıca özellikle araçların güvenliğine ilişkin özel sektöre yetki verildi ve bunların denetimi çok daha düzenli ve teknik olarak yapıldı.

Bunun dışında özellikle sürücülerin denetimiyle ilgili olarak daha uzun eğitimler alması için çalışmalar yapıldı. Meydana gelen kazaların nedenlerine bakıldığında yüksek oranının insan hataları yüzünden olduğu görülüyor. Özellikle ticari araç sürücüleri, günlerinin büyük kısmını araç üzerinde geçiriyor, geçimlerini buradan sağlıyor. Onların trafik güvenliği konusunda eğitilmeleri, başarıya ulaşılması açısından çok önemli" dedi. Denizli'deki teknik verileri de katılımcılara aktaran Vali Demir, 2011 yılında 70 bin 131 aracın trafiğe çıktığını, 2012 yılının Şubat ayında ise Denizli'deki toplam araç sayısının 289 bine ulaştığını söyledi. Denizli'nin nüfusu ele alındığında her 3 kişiden birisinde motorlu araç olduğuna dikkat çeken Vali Demir, "Bu işimizin çok kolay olmadığını gösteriyor. Araç sayısı çok önemli bir rakama ulaşmış. Dolayısıyla bu yoğunluğun bir şekilde yönetilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Denizli'nin Ege Bölgesinde önemli bir geçiş noktasına sahip olduğunu sözlerine ekleyen Vali Abdülkadir Demir, "Yollarla ilgili de çok önemli çalışmalar oldu. Şu anda Uşak ve Manisa dışındaki çalışmaları çıkardığınızda bağlantılı olduğumuz şehirlerle olan bölünmüş yollar tamamlanarak hizmete açıldı. Bu sene Antalya yolu sıcak asfalt olarak yapılmaya başlayacak ve önümüzdeki yılın yarısında tamamlanacak" ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın ve Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, toplantının düzenlenmesinde ve trafik güvenliği ile ilgili desteklerinden dolayı Vali Abdülkadir Demir'e plaket verdi. Toplantıda ayrıca, Vali Abdülkadir Demir ve diğer protokol üyeleri tarafından trafik güvenliğine uyan şoför ve kamu görevlilerine plaket verildi.