Şanlıurfa Tasbit

tasbit_urfa1

Türkiye’deki yük ve yolcu taşımacılığının yüzde 90’nı kara yoluyla yapılmaktadır.

TASBİT Toplantısı Şanlıurfa’da yapıldı.

Karayolu Trafik Güvenliği kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) tarafından ortaklaşa düzenlenen Ticari Araç Sürücülerinin Bilgilendirilmesi Toplantısı’nın 2012 yılının 6’ncısı Şanlıurfa’da yapıldı.

tasbit_urfat

El Ruha Oteli’nde düzenlenen toplantıya, TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan, Vali Yardımcısı Soner Zeybek, Belediye Başkan Yardımcısı Emin İzol, İl Emniyet Müdürü Mehmet Likoğlu, TŞOF Başkan Vekili Cem Sert, Şanlıurfa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ahmet Akbıyık, Şanlıurfa Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Mansur Özdemir, Emniyet personeli ve çok sayıda ticari araç şoförü katıldı.

“Ticari araç sürücülerinin bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi” toplantısında konuşan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, Yol ve trafik güvenliği konusunda şoför esnafını bilgilendirmek ve bilinçlendirmek, trafik kazalarını önlemek ve hizmet kalitesinin arttırılarak kamu güvenini kazanmak için bu toplantıları düzenlediklerini söyledi.

Ticari araçların kara yollarında özel otomobillere göre daha fazla olduğuna değinen Apaydın,:  “Trafik sorunu dünyada olduğu gibi ülkemizde de insan yaşamını tehdit eden önemli sorunların başında geliyor. Bu sorun Dünya Sağlık Örgütü tarafından insanlığı tehdit eden küresel halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmektedir. Ancak trafik kazaları her geçen gün toplumun her kesimini etkileyen bir problem olmaya devam etmektedir.”

Apaydın, şoförün trafik güvenliği konusunda eğitimli ve bilinçli olmasının, bedensel ve ruhsal olarak sağlıklı kalabilmesinin, tasbit_urfa2trafik güvenliğini de doğrudan etkilediğini ifade etti.  Bunun için şoförün meslek eğitimi ve meslek standartlarının belirlenmesinin önemine işaret eden Fevzi Apaydın, “Bu kapsamda en önemli hedeflerimizden birisi şoförlük meslek standartlarının hazırlanması ve uygulamaya konulması çalışmalarını başlattık” diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanı Yusuf Avan’da, “Türkiye’de şu anda 16 milyon 200 binin üzerinde tescilli motorlu araç ve 23 milyon civarında da sürücü bulunmaktadır” dedi.

Trafik ortamında daha fazla bulunan ticari araç sürücülerini bilinçlendirmeye çalıştıklarını ifade eden Avan, şunları kaydetti:  “Türkiye’de şu anda 16 milyon 200 binin üzerinde tescilli motorlu araç ve 23 milyon civarında da sürücü bulunmaktadır. Yaklaşık 1 milyon 250 bine yakın araç da ticari olarak faaliyet göstermektedir. Bunlar çok yoğun bir şekilde trafik ortamında bulunmaktadır. Bu da tüm araçlarımızın yüzde 7,5’ini oluşturmaktadır. Trafikte daha yoğun bir şekilde oldukları için kazaya karışma oranlarında ticari araç sürücülerimizin daha yüksek olduğunu görüyoruz. Bu bağlamda TŞOF ile yaptığımız çalışmalar neticesinde 20 ilimizde araç sayıları, nüfus, kaza ve sürücü sayıları göz önüne alınarak bilinçlendirme çalışması yapıyoruz.”

Konuşmaların ardından “Örnek şoför ve örnek trafik polisi” olarak belirlenen kişilere ödülleri verildi.