Eskişehir Tasbit

     Beklenen gün geldi Ticari araç şoförlerini bilgilendirme, toplantılarının ilki TŞOFve EGM isbirliği ile gerceklestirildi.Sizler ulaşımda; şehrin, semtin, ülkenin dört bir yanına hizmet götürüyorsunuz. Sizler, trafiğin oksijeni halindesiniz. Sizler olmasanız, trafik felç olur. Sizler kusurlu olursanız, trafikte kaos olur. Sizler ihmalkar olursanız, kazalar olur. Sizler ihmalkar olursanız, ulaşım durur"

        20 ilde yapılacak Ticari araç sürücülerini bilgilendirme toplantılarının ilki Eskişehir’de yapıldı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği “Ticari Araç Sürücülerini Bilgilendirme Toplantısı” Anemon Otel’in Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Vali Mehmet Kılıçlar, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyon Başkanı Fevzi Apaydın, Vali Yardımcısı Nurullah Naci Kalkancı, İl Emniyet Müdürü Naci Kuru, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, İl Milli Eğitim Müdürü İbrahim Ceylan, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Eskişehir Şube Başkanı Suat Er ve ticari araç sürücüleri katıldı. Ticari araç sürücülerini bilgilendirme toplantısının divanı Başkan Prof.Dr. Mete Koçkar, Bahadır Can Emniyet Amiri, Mehmet Yüce Komiser Yardımcısı, Doç.Dr. R. Ayhan Yılmaz ve Doç. Dr. Yeşim Yasak’tan oluştu.

   Türkiyede 20 ilde düzenlenecek Ticari Araç Sürücülerini Bilgilendirme Toplantısı’nın ilkinin Eskişehirde yapılmasının mutluluk verici olduğunu belirten Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Suat Er,sü rücüler in trafik psikolojisi, iletişim ve halkla ilişkiler konularında bilgilendirileceğini söyledi.Trafik sorununun tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlardan biri olduğunu kaydeden İl Emniyet Müdürü Naci Kuru, trafik kazalarına önlem almak için Eskişehir Emniyet Müdürlüğü olarak denetim ve eğitim faaliyetlerini daha da geliştirerek devam ettireceklerini ifade etti.Daha sonra Trafik Hizmetleri Başkan-lığı’nın trafik faaliyetleri konulu sunumu gerçekleştirildi.

   Trafik kazalarının azaltılması için toplum bilincinin artması gerektiğinin önemine değinen Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, “Trafik sorunu tüm dünyada olduğu gibi en önemli sorunların başında gelmekte olup yük taşımacılığının % 89, yolcu taşımacılığınında yaklaşık % 92’si karayolu ile gerçekleş-tirilmekte olup ülkemizde trafik kazalarını önleyecek ve trafik güvenliğini sağlayacak tedbirlerin alınması önem arz etmektedir. Karayolunda yük ve yolcu taşıyan araçların sevk ve idaresinden sorumlu insan faktörü yani şoför yol ve trafik güvenliğinde çok önemli bir yere sahiptir. İnsan hayatının tehlikeye atılmaması, trafik kazalarının önlenebilmesi şoför eğitimi ve meslek içi denetimi trafik güvenliğini doğrudan etkileyen bir durumdur.

    Sizlerinde bildiği gibi, özellikle 2007 yılından itibaren İçişleri Bakan-lığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile sürekli işbirliği içerisinde buluna-rak, 20 Şubat 2008 günü, Kızılcahamam Asya Termal Otelde tüm Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odaları Başkanları, İl Emniyet Müdürleri, Emniyet Genel Müdürümüz, İçişleri Bakanımızın da şeref verdikleri, “Trafik Güvenliğinde, Şoförlük Mesleği Eğitimi” konulu Trafik Sempozyumu düzenlenmiş, sempozyumda ayrıca TRT, İçişleri Bakanlığı ve Federasyonumuzun müştereken katkıları ile her biri 13 bölüm 25 dakikadan oluşan “KIRMIZI IŞIK” adlı Trafik Eğitim Dizi Filmleri protokolü imzalanmış, başta TRT ve ulusal bölgelere yayın yapan TV kanallarında yayınlanarak toplum bilinçlendirilmiş, yapılan hizmetin kamuoyunda büyük beğeni toplaması nedeniyle, bu defa da yine farklı konu ve temaları içeren 13 bölümden oluşan KIRMIZI IŞIK adlı ikinci dizi filmleri çekilerek trafik güvenliğinin sağlanması, trafik kazalarında yıkımların önlenebilmesi amacıyla, caydırıcılığın ön plana çıkarılması, toplum duyarlılığı ve toplumsal bilincin artırılması, düzenli ve güvenli trafik ortamı oluşturulması, trafik kazalarını azaltma konularında topluma eğitimler verilmesi konusunda çalışmalar yapılmıştır” dedi.

   Ticari araç sürücülerine seslenen Vali Mehmet Kılıçlar : “Sizlerin nasıl bir fedakârlıkla hizmet sunduğunuzu biliyoruz. Gece gündüz, yaz kış demeden, sadece canı, malı değil; yolların tüm yükünü de taşıyorsunuz. Trafik kültürünün mimarı, şoför esnafıdır. Sizler, tecrübenizle, hassasiyetinizle, hoşgörü-nüzle, kurallara riayetinizle örnek sürücülersiniz. Halkımızdaki bu kanaati daim kılmak için meslektaşların periyodik olarak bir araya gelmeleri, arada bir aynaya bakmaları gerekmektedir. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, aynaya bakmış ve sorumluluğunu görmüştür. Bu eğitim projesi, sorumluluğun somut göstergesidir” dedi. Konuşmaların ardından Eskişehir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Suat Er, günün anısına Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Osman Karakuş ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyon Başkanı Fevzi Apaydın’a lületaşından yapılmış satranç takımı hediye etti. Ayrıca çalışmalarıyla Eskişehir ilindeki meslektaşlarına örnek olan 2 trafik polisi Hasan Kulak ve Hüsamettin Elidenli ile 6 ticari araç sürücüsüne Zeki Battal Servis Şoförü, İsmail Çelik Minibüs Şoförü, Halil İbrahim Şenyılmaz Kamyon Şoförü, Kadir İşçi Halk otobüs Şoförü, İsmail Özmen Taksi Şoförü, Yakup Sezen Taksi Dolmuş Şoförü’ne plaket ve başarı belgeleri verildi.