APAYDIN, “Ticari Akaryakıt İle Şoför Esnafımız Desteklenmeli”

-“YEREL YÖNETİMLERİN DE ŞOFÖR ESNAFIMIZA EL UZATMASI GEREKLİ”

-“NAKLİYECİ TAŞIMACI VE ÇİFTÇİLERİMİZ MOTORİN İNDİRİMİ BEKLİYOR”

-“ŞOFÖR ESNAFI İÇİN ÇALIŞMAMAK DAHA KARLI”

 

ANKARA- Korona virüsünün olumsuz etkilerini azaltmak için şoför esnafının sorunlarına çözüm önerilerini yetkili makamlara ilettiklerini akaryakıt konusunda yoğun talepleri olduğunu belirten TŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü, servis aracı ve kamyoncu gibi yük ve yolcu taşıyan esnafımıza ticari akaryakıt ile desteklenmeli. Yerel yönetimler de esnafımıza el uzatırsa el birliği ile virüsün olumsuz etkilerinden kurtulabiliriz” dedi.

-“MOTORİN İNDİRİMİ KONTAK AÇAN ESNAFIN EN BÜYÜK BEKLENTİSİ”SOF 2386

Bu süreçte şoför esnafının en çok etkilenen kesimlerden biri olduğunu hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Covid-19 ‘un en çok olumsuz etkilediği kesimlerden birisi de şoför esnafımız oldu. Evde kal çağrıları sonucunda yolcu sayısında çok büyük oranda azalma yaşayan taksici, dolmuşçu, halk otobüsçü esnafımız zor dönemden geçiyor. Tabii ki tek temennimiz ülkemizin bu salgından bir an önce kurtularak hayatının normale dönmesi fakat kontak açabilen esnafımız da bu dönemde unutulmamalı. Örneğin tek çift plaka uygulaması, hafta sonları sokağa çıkma yasağı gibi uygulamalar nedeniyle bir taksici ayda 1 hafta yolcu bulabilirse ancak çalışabiliyor. Dünya da motorinin fiyatları adeta yerde süründüğü bir ortamda motorinde kayda değer bir indirim yapılmalı veya ticari akaryakıt desteği sağlanması şoför camiasını çok mutlu eden bir gelişme olacaktır” şeklinde belirtti.

-“YEREL YÖNETİMLERİN DE ESNAFIMIZA EL UZATMASI GEREKLİ”

Her şeyi devletten talep etmenin yanı sıra yerel yönetimlerin de esnafın yanında olması gerektiğinin altını çizen Apaydın, “Bu yıl indirim ve zamlar sonucunda benzin fiyatı 1,7 lira azalırken, motorin fiyatı 1,4 lira azaldı. Hijyen nedeniyle de maliyetlerin artması ve işlerin ise azalması çıkmazına giren şoför esnafımız için hatırı sayılır bir motorin indirimi gerekli. Öte yandan torba yasa ile yerel yönetimlerin insiyatif kullanarak esnafımızı destekleyici uygulamalarda bulunmasının önü açıldı. Yani her şeyi devletten beklemenin yanı sıra yerel yönetimlerin de esnafımıza el uzatması, el birliği yapması çok olumlu olacaktır” diye konuştu.

-“ÇALIŞMAMAK DAHA KARLI” 

Şoför esnafının çalışmadığı takdirde daha karda olacağını ifade eden Apaydın "Esnafımız çalıştığı zaman yakıtın yarısı kadar bile gelir elde edemiyor. Şoför esnafının zararları büyük. Hükümetten en kısa zamanda şoför esnafı için bir müjde bekliyoruz. Belediyeden ruhsatlı araçlar kamu görevi yaptıkları için çalışmak zorundalar fakat çalıştıkça da batıyorlar. Şehirlerarası otobüslerde çok farklı fiyatlar alınıyor ama bizim tarife dışında ücret almamız mümkün değil. Çok zarar ediyoruz. Büyükşehir Belediye Meclisleri karar alarak Nisan-Mayıs-Haziran ayı harçları ertelendi. Fakat sonrasında ödeme zorluğu ortaya çıkacağı kesin. Nisan-Mayıs-Haziran ayı harçlarının iptali için çaba gösteriyoruz. Zaten esnaf zarar ediyor. Zorunlu bir şekilde çalışıyorlar. Çalışmasalar daha iyi olacak. Bu araçların sigortası, kaskosu, belediyeye olan borçları var. Bu bakımdan da problem yaşıyoruz" dedi.