APAYDIN, “Bu Bayram Kurallara Daha Çok Riayet Edelim”

-“GEÇTİĞİMİZ KURBAN BAYRAMINDA 50 KİŞİYİ KAZALARDA KAYBETTİK”

-“ARAÇLARIMIZI KONTROLLÜ SÜRMELİ, BAKIMLARINI YAPTIRMALIYIZ” 

-“TRAFİK KURALLARINA UYARAK AŞIRI HIZDAN KAÇINMALIYIZ” 

-“EMNİYET KEMERİ KAZALARDA YÜZDE 60 HAYAT KURTARIYOR” 

ANKARA- Kurban Bayramında uzun yola çıkacak vatandaşlara uyarıda bulunanTŞOF Başkanı Fevzi Apaydın, “Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinde sevdiklerine kavuşmak umuduyla yollara çıkacak vatandaşlarımız trafik yoğunluğundan dolayı her zamankinden daha dikkatli araç kullanmalı. Seyahat etmeden önce araç bakımlarını yaptırmalı, kazalara en çok sebebiyet veren aşırı hızdan kaçınarak yüzde 60 ihtimalle hayat kurtaran emniyet kemerini de ihmal etmemeli. Gözü yollarda bekleyen sevdiklerimize kazasız belasız ulaşmak umuduyla bayramda araçlarımız hüzün değil mutluluk getirsin” dedi.

“BAYRAMDA ARAÇLARIMIZ HÜZÜN DEĞİL MUTLULUK GETİRSİN”

Kurban Bayramı’nda yaşanabilecek trafik kazalarını önlemek için geçmiş yıllardan ders alınması gerektiğini hatırlatan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Kurban Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasının ardından rezervasyonlar, otobüs, tren ve uçak biletlerinin kısa sürede tükenmeye başlamasıyla edinilen bilgiler sonucunda şehirler arası yollarda her zamankinden fazla bir trafik yoğunluğu oluşacak. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi uzun tatillerde yaşanan trafik kazalarının kaderi hep aynı. Aşırı hız, trafik kurallarına uymamak, dinlenmeden yola çıkmak gibi ihmaller beraberinde kazaları getiriyor. Geçtiğimiz yıl 9 günlük bayram tatili süresince hep aynı ihmallerden dolayı 50 vatandaşımız hayatını kaybetti, 373 vatandaşımız da yaralandı” diye konuştu.

-“EN AZ 3 SAATTE BİR MOLA VERMEYİ İHMAL ETMEYİN”

Özellikle bayramın ilk ve son günlerinde gidiş ve dönüşlerde oluşacak yoğunluk göz önünde bulundurulması gerektiğinin altını çizen Apaydın, “Yaz ayına gelen bayramda vatandaşlarımız baygınlık geçirmemek ve yoldaki asfaltın erime ihtimaline karşı güneş ışıklarının dik açıyla geldiği öğle saatlerini tercih etmemeli. Araç bakımlarını yaptırarak trafik kurallarına uygun bir şekilde kontrollü araç kullanmalı, her 3 saatte bir dinlemeyi ihmal etmemeli. Bayram sevincimizin yarıda kalmaması için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Bu vesileyle yola çıkacak olan vatandaşlarımız ile şoför esnafımızıdaha hassas ve dikkatli olmaları konusunda uyarıyor, trafik kazalarının yaşanmadığı bir bayram diliyorum” şeklinde belirtti.